Daně z nemovitostí: Stručný souhrn poplatků, které musí vlastník odvést státu.

Jakmile se člověk stane vlastníkem nemovitosti, musí počítat s tím, že si na něj stát prostřednictvím finančního úřadu pěkně posvítí. Ať už se se svým majetkem rozhodnete naložit jakkoliv – nebo s ním dokonce nenakládat nijak – odvodům do státní kasy se nevyhnete.

V tomto souhrnu jsou uvedeny a stručně popsány všechny daně, se kterými se může majitel nemovitosti setkat – a pravděpodobně dříve nebo později také setká. Jde jen o základní informace a popis. Blíže se jednotlivým daním budu věnovat v samostatných článcích.

Daň z nemovitosti
každý rok (do 31.5.) má povinnost majitel nemovitosti zaplatit daň za drzost vlastnit svůj byt, dům nebo třeba pozemek. Přiznání se podává pouze jednou (poprvé) a pak už si vás každý rok finančák najde. Výše daně závisí samozřejmě na velikosti a typu daněné nemovitosti, ale také na místě ve kterém se vyskytuje. Placení této daně neujde žádný vlastník.

Daň z příjmu
15% zdanění se nevyhnete při prodeji, pronájmu, ale ani při výměně nemovitosti. Obecně je základem daně prodejní cena snížená o pořizovací cenu a náklady spojené s celou transakcí. U pronájmu to bude výše nájemného snížená o náklady. Příjmy je nutné uvést v ročním daňovém přiznání. Naštěstí existují situace, kdy budeme od daně osvobozeni. Týká se to hlavně úlev při transakcích s nemovitostmi k bydlení.

Daň z převodu (nabytí) nemovitosti
Další z daní, které se, až na výjimky, nelze vyhnout. Pokud prodáváte nebo měníte nemovitost, zaplatíte státu 4 % z její ceny. Od roku 2014 měl tuto daň platit kupující (nabyvatel), který je prozatím pouze ručitelem prodávajícího. Senát nicméně tento zákon vrátil k projednání do (rozpuštěné) poslanecké sněmovny a tím de facto pro rok 2014 tuto úpravu pohřbil. Změn se tak pravděpodobně dočkáme až o rok později. U výměn platí daň z převodu oba účastníci obchodu společně. Samozřejmě z odhadní ceny té dražší. Na zaplacení máte tři měsíce + nějaký ten den navíc (podle data zápisu do katastru nemovitostí).

Edit: Daň z nabytí nemovitých věcí nakonec v trochu upravené podobě senát schválil a koncem roku to stihla posvětit i nová PS. Od roku 2014 už tedy platí. Více v tomto článku.

Daň darovací a dědická

Nabytí nemovitosti darováním nebo děděním je mezi příbuznými od těchto daní osvobozeno. V případě dědictví je ale nutné počítat s tučným výpalným pro notáře (počítá se z hodnoty děděného majetku). Také všichni ostatní, kteří nemají to štěstí a nepatří do rodinného kruhu se musí připravit na nemalé poplatky. Sazby začínají u darovací daně na 7 %. U dědické je to polovina. Se zvyšující hodnotou nemovitosti roste i tato sazba.

Náš stát je takový malý otesánek. Díky tomu jak je hladový, nepochybuji, že jsem na nějaké odvody pro erár spojené s vlastnictvím nemovitosti zapomněl. Budu rád, když mi je připomenete v komentářích pod článkem.

Příspěvek byl publikován v rubrice Daně a další povinnosti. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.