Na své zahradě už můžete kácet stromy bez povolení

Přiznám se, že tahle zpráva o novele vyhlášky na ochranu dřevin mě překvapila. Neměl jsem tušení, že shodit strom na své zahradě u svého domu je zakázáno. Až do teď k tomu bylo nutné u stromů, které mají ve výšce 130 cm od země více než 80 cm v obvodu kmene, povolení ouřadů. Nyní to už za určitých okolností neplatí.

StromPokud někoho do července 2013 napadne takový strom na své zahradě pořezat, pak stačí vzít pilu a vyrazit. Až na několik vyjímek si majitel zahrady může sám rozhodnout co na ní chce mít a co ne. Je hezké, že – na rozdíl od mnoha dalších oblastí – novela umožňuje nakládat lidem s jejich majetkem dle vlastního uvážení a předpokládá, že mají dokonce i nějaký rozum.

Dost pochybuji, že to tak stejně nefungovalo doteď. Úřad pro ochranu přírody má asi jen stěží přehled o všech vzrostlejších stromech a kde není žalobce, není ani soudce. Tipuji, že se kácelo i před červencem 2013 a pokuty se rozdávaly pouze tehdy, když měl někdo tu smůlu, že v jeho okolí bydlel „bystrý“ soused se sklony k udavačství.. hlásit se to přece musí, že ano.

Jaké podmínky tedy musí váš pozemek, případně strom, splňovat, aby bylo možné bez sankcí a za přísného dohledu milého souseda pokácet stromy, které už na své zahradě nechcete?

  • Jedná se skutečně o zahradu. Ta je definována jako pozemek u bytového nebo rodinného domu. Ten musí stát v zastavěné části obce a musí být řádně oplocen (nepřístupný veřejnosti).
  • Nejedná se o památný strom. Ty se stále bez povolení kácet nesmějí. Takové stromy jsou označené a opravdu nevím, kdo by (bez vážného důvodu) chtěl kácet třeba nádhernou staletou lípu.
  • Nejedná se o strom, který je součástí stromořadí. To znamená souvislou řadu minimálně deseti stromů s pravidelnými rozestupy. Něco takového na běžné zahradě asi najdeme jen těžko.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAA to je vše. Všechno ostatní, co vám na zahradě překáží už může jít dolů. Novela doporučuje kácet v období vegetačního klidu, ale není zakázáno kácet v podstatě kdykoliv. Ono je totiž možné, že na tom stromě žije i nějaké to ptactvo nebo jiná roztomilá havěť, které taky chrání různé zákony. Prolézat obrovský ořešák, aby člověk zjistil, jestli někde nahoře nehnízdí vrabčáci, kteří navíc můžou mít i mladé, je asi nepraktické.

Počkat s kácením takového stromu na podzim určitě nikomu neublíží. Budete moci klidně spát, protože obětí vaší pily a sekery se nestane žádný další život a také proto, že váš soused-udavač nebude mít co bonzovat.

Příspěvek byl publikován v rubrice Rodinné domy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.