Lidé realitním kancelářím nevěří. Změní to zákon o realitním podnikání?

Podle zhruba dva roky starého průzkumu agentury STEM/MARK v uplynulých deseti letech cca 42 % lidí při obchodování s nemovitostmi nevyužilo služeb RK a rozhodli se provést obchod na vlastní pěst. O prázdninách proběhla dotazníková akce Ministerstva pro místní rozvoj, ze které vyplynulo, že důvěra (nebo spíše nedůvěra) lidí ve služby realitních zprostředkovatelů je stále na stejné, pro makléře nelichotivé úrovni.

Důvěra v realitní kanceláře - graf

Ministerstvo se zajímalo o názor laické i odborné veřejnosti v rámci přípravy nového realitního zákona, který dostalo za úkol vypracovat tuším už někdy v roce 2011. Na základě rok staré analýzy realitního trhu připravilo dva dotazníky. Jeden pro veřejnost, druhý pro realitní profíky. Pokud vás zajímají odpovědi na všechny otázky, odkazy najdete zde.

Odpovědi mají údajně pomoci definovat nejpalčivější problémy při zprostředkování obchodu s nemovitostmi. Těmi by se pak měl pravděpodobně nový zákon zabývat. Obecně lidem nejvíce vadí nízká odborná kvalifikace realitních makléřů, nulová zodpovědnost RK za poskytované služby nebo nakládání s penězi klientů. Zajímavé jsou i konkrétní důvody lidí, kteří by služeb RK nevyužili:

  • Realitní zprostředkovatelé neposkytují žádné právní záruky, nenesou odpovědnost nebo se z nich těžko vymáhá.
  • Realitní zprostředkovatelé nedodržují dohody a uměle manipulují s cenou.
  • Neetické, nemorální a podvodné jednání realitních zprostředkovatelů.
  • Realitní zprostředkovatelé nemají odpovídající odborné znalosti.
  • Provize se realitnímu zprostředkovateli platí předem, ne až po zrealizovaném obchodu.

Řešením by v připravovaném zákoně mělo být nastavení požadavků na kvalifikaci pro výkon práce realitního makléře, povinné pojištění za škody způsobené klientům nebo pravidla pro zacházení s penězi klientů. Vzhledem k tomu, že příprava zákona trvá už tři roky a zřejmě ještě další tři si počkáme než bude hotov, předpokládám, že problémů bude řešit mnohem více.

V souvislosti s připravovaným zákonem jsem zaznamenal i názory, že jakákoliv regulace trhu není nutná, protože se sám dokáže zbavit nekvalitních poskytovatelů zprostředkovatelských služeb. Osobně jsem určitě pro co nejmenší zásahy státu do ekonomiky nebo obecně do života jeho obyvatel, ale v tomto případě si myslím, že realitní trh měl na takový samoočistný proces už více než dost času. Výše zmiňované průzkumy naznačují, že k ničemu takovému nedošlo.

Nějaká pravidla tak svůj smysl mít mohou. Jen si nejsem jist, jestli je kvůli tomu nutný úplně nový zákon, na kterém se pracuje šest let a nešlo by to realizovat jednodušeji. Například podvodné praktiky, o kterých se čas od času dočteme, se dají určitě tvrdě trestat i na základě již existujících norem. Co si o tom myslíte vy?

Příspěvek byl publikován v rubrice Realitní trh. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Lidé realitním kancelářím nevěří. Změní to zákon o realitním podnikání?

  1. Michal napsal:

    Lidé raději inzerují a prodávají sami, i když tomu mnohdy nerozumí. Realitní trh, myslím jako jeho vyspělost, se tak nikam neposouvá. Třeba se těmito změnami dosáhne jisté důvěry, oboustranné.

Komentáře nejsou povoleny.