Vývoj cen nemovitostí: Klesají, rostou, pak zase klesají…

Za posledních několik let se v téměř pravidelných intervalech střídají zprávy o trvajícím poklesu cen nemovitostí s těmi, že trh už se dotkl dna a ceny spíš porostou nebo budou maximálně stagnovat. Je jednoduché podívat se, kdo za těmito zprávami stojí. O to víc tyhle pokusy nechápu.

Realitní trh je v depresi už několik let. Převis nabídky nad poptávkou hlavně u bytů je patrný. Stačí sledovat inzerci na realitních serverech, aby člověk viděl jak dlouho může být jeden byt v nabídce a kolikrát půjde cena dolů než se prodá. Samozřejmě tam může zůstat viset dlouho a cena půjde dolů několikrát. Čím menší ochota prodávajícího jít s cenou dolů, tím delší dobu neprodá. Někteří prodávající to nechápou a tak tam jejich nabídky trčí klidně i rok.

Na velkých zpravodajských serverech nás ovšem pravidelně informují i o tom, že ceny bytů už se dotkly svého dna a letos (vloni, předloni…) spíše porostou. Aby tyhle PR články, za kterými stojí vždy nějaká velká realitní kancelář nebo developer, vypadaly seriózněji tak tam přihodíme větičku o výjimce v podobě malých bytů u kterých by možná mohla jít cena ještě trochu dolů.

Bububu. Rychle kupujte, neb levnější nebudou – spíš naopak. Zajímalo by mě kolik takový článek stojí a jestli se to těm inzerentům opravdu vyplatí. Ten samý server je o pár dní později schopen vydat zprávu, která tvrdí opak. Jenže ta je podpořena analýzou trhu, kterou vydala ČNB. Tedy nezávislá instituce.

Komu tedy bude čtenář věřit? Manažerovi nebo řediteli velké realitky, který má logicky snahu oživit trh, postrašit případné zájemce a nastartovat poptávku? Stěží. Nevím z jakého důvodu tyto články nejsou alespoň označeny jako PR. Dodává jim to punc serióznosti, když nejsou? Může to působit seriózně, když na stejném webu najdete zprávu, ve které se tvrdí opak a je datovaná na stejný měsíc toho samého roku? Určitě ne.

Přesto takové zprávy vycházejí. Na iDnes na iHned… stojí to nemalé peníze, aby tam člověk mohl protlačit podobný článek. Podle mě jsou to peníze vyhozené. Podle inzerentů zřejmě ne. Věřím tomu, že se v dohledné době dočkáme dalšího pokračování nekonečného seriálu “teď už ceny opravdu, ale opravdu porostou”.

Je to nepravděpodobné milí čtenáři. Nenechte se zastrašit neoznačenými PR články. V okamžiku, kdy vidíte průzkum podložený daty té a té realitky zbystřete a neberte jej moc vážně. Tyto zprávy nevznikají proto, aby vás objektivně informovaly o stavu a trendech na realitním trhu.

Sledujte nabídky na inzertních serverech. Uvidíte trend vývoje cen. A přečtěte si prognózu vývoje cen nemovitostí pro rok 2013 vydanou ČNB – to co se v ní píše totiž dává smysl, ať se to někomu líbí nebo ne. Nebo si najděte jiný, hlavně nezávislý zdroj.

Příspěvek byl publikován v rubrice Realitní trh. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.