Při podpisu kupní smlouvy nezapomeňte na energetický štítek

Od letošního roku má prodávající povinnost předat při podpisu kupní smlouvy kupujícímu průkaz energetické náročnosti budovy. Bavíme se samozřejmě o prodeji bytů, rodinných domů… prostě všech budov nebo jejich ucelených částí vyjma budov určených k rodinné rekreaci (nebo kulturních památek a budov sloužících k náboženským účelům – ty se ale v běžném obchodě s nemovitostmi příliš nevyskytují).

Každý zodpovědný kupující má logicky zájem dozvědět se, jaké náklady spojené s užíváním bytu nebo domu ho čekají. Někdy jsou to nemalé částky, takže je dobré si to prověřit. To je samozřejmě možné i jiným způsobem. Úplně v pohodě. Stačí zkontrolovat vyúčtování za plyn, teplo nebo elektřinu a víte na čem jste.

energeticky štítek budovyPodle názoru úředníků EU, díky kterému náš stát tyto povinnosti uzákonil, nejsou lidé zřejmě schopni sami rozhodovat co je pro jejich nemovitost dobré. Nejsou pravděpodobně ani schopni při koupi např. bytu bez štítku rozpoznat, jestli náhodou neprotopí majlant.

Takže si teď musí prodávající zaplatit energetický audit a nechat si vystavit jakýsi průkaz, který si kupující potom strčí do šuplíku a… tam taky zůstane. Neudělá-li to hrozí nemalá pokuta. Informace ze štítku je nutné, opět pod hrozbou sankce, uvádět také v inzerátech. Energetický audit tedy musí být hotov dříve, než někdo začne nemovitost vůbec nabízet.

Kromě toho, že letos začaly žně pro energetické specialisty (ti teď asi mají práce víc než dost) to znamená dodatečné náklady při každém prodeji nemovitosti. Tyto náklady se pravděpodobně promítnou do prodejní ceny a v konečném důsledku audit zaplatí nový majitel.

Vzhledem k cenám nemovitostí to až taková bolest nebude. Pár tisícovek navíc se do prodejní ceny v pohodě schová. Jenže od roku 2016 bude tato povinnost platit i pro pronájmy. V cenách pronájmů se tento dodatečný náklad logicky projeví znatelněji. Dá se předpokládat, že majitel nemovitosti bude chtít přenést platbu částky, kterou musel za audit a vystavení průkazu zaplatit na nájemníka.

Smysl této novely mi uniká. Možná bylo nutné vytvořit nová pracovní místa pro další byrokraty, udělat radost energetickým specialistům nebo zkomplikovat obchod s nemovitostmi… aby nebyl tak přehledný. Nechci být pouze kritický. Pravděpodobně se dočkáme i nějaké té energeticky úspornější stavby. Napadá vás nějaký rozumnější důvod?

Mimochodem – celá novela zákona o hospodaření energií je k nahlédnutí na stránkách PSP.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Daně a další povinnosti. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Při podpisu kupní smlouvy nezapomeňte na energetický štítek

  1. Jarda napsal:

    Dobrý den,
    také mi smysl této normy uniká, a to naprosto. Pokud si zrovna dobře vzpomínám, komentoval právě její přijetí bývalý předseda vlády Dr. Nečas s tím, že se nejedná o jejich výmysl, ale pouze implementaci evropského práva do našeho právního systému. Pokud bych se snad mýlil a tato věta zazněla v souvislosti s jinou „zbytečnou“ normou, je to dle mého naprosto lhostejné. Domnívám se, že politika by měla být službou občanů, a to po všech stránkách. Jejím cílem by mělo být především co nejvíce usnadnit život občanům, zajistit stabilní prostředí bez častých změn a hospodárné vedení státu, a ne vytváření zbytečných norem, které nic neřeší a zatěžování občanů dalšími povinnostmi. Z tehdejšího vyjádření bylo naprosto patrné, že Dr. Nečas se doslova hájil – to my ne, to Evropa. Když se to tedy vědělo, proč se to přijímalo???. Takového zástupce občanů už tam opravdu nechci vidět, protože pokud je něco špatně tak se to musí řešit.
    Tato změna již platí řadu měsíců, a tak můžu z praxe konstatovat, že skutečně pouze zajistila živobytí dalšímu okruhu „odborníků“, protože štítek, který je „mnohdy“ zpracován jen na základě údajů sdělených prodávajícím má asi takovou vypovídací hodnotu jako byste si ho zpracovali sami. Je to klasický případ, kdy se stát postará o určitou skupinu lidí. Stejné je to např. u advokátů, kteří by třeba chtěli, aby jen oni mohli psát a vkládat smlouvy do katastru (dnes může kdokoliv) . Obdobný příklad umělé zaměstnanosti jsou naše daňové zákony. Pokud by došlo ke zjednodušení, tak co by dělaly všechny ty účetní, poradci a také úředníci (kdo do toho dělá, jistě ví o čem mluvím).
    Vím, že být v opozici je vždy jednoduché, a také musím přiznat, že nemá vlastní řešení na všechny problémy. Domnívám se, ale že část těchto špatných „věcí“ by se dala eliminovat naprosto obyčejným selským rozumem.
    Stačí, když se podívám kolik máme v parlamentu vysokoškoláku, právníků a vzdělanců a hned mě napadne otázka – Jak je tedy možné, že je u nás takový ……… Asi to je tím, že v zemi kde se dá vysokoškolský titul koupit, nikdo nechce pracovat, každý hledí jen na svůj prospěch a nezajímá ho co se děje za našim prahem si prostě nic lepšího nezasloužíme. Největší problém totiž není ani tak těch pár „špatných“ u vesel, ale spíše ten zbytek lidí co tomu mlčky přihlížejí.
    Jarda

Komentáře nejsou povoleny.