RWE zlevňuje plyn. Pořád je to málo.

Pro majitele bytů nebo rodinných domů vytápěných plynem jsou pravidelné platby za odběr této komodity citelným zásahem do peněženky. Roční vyúčtování znamená většinou nemilosrdný pohled na spoustu peněz utracených za teplo a teplou vodu. Levnější plyn by určitě potěšil každého z nich. Jenže…

Mohlo by se zdát, že tisková zpráva RWE o snížení ceny plynu o deset procent, tak jak nám ji předkládá jejich PR oddělení, znamená zemětřesení na zdejším trhu energií. Silná prohlášení o tom kam se s cenou dostávají a co asi provede konkurence si přečtěte a posuďte sami – najdete je pod odkazem výše.

Otázka je jednoduchá. Opravdu bude muset konkurence na tento “razantní” krok ze strany RWE nějak reagovat? Prošel jsem si srovnání cen a samotné ceníky některých konkurentů a obávám se, že má RWE trochu přehnané představy o dopadu svého zlevnění. Stále totiž zůstává jedním z nejdražších dodavatelů plynu na trhu.

I nadále se přechod k těm nejlevnějším při vytápění většího bytu nebo RD bohatě vyplatí. Podívejme se o kolik ušetří majitel takové nemovitosti o výměře 80-100m2 (podle toho jak úsporně bude vytápět) se spotřebou plynu 20 MWh za rok.

Ceny jsou z nového ceníku RWE platného od května 2013 a aktuálních ceníků ostatních dodavatelů plynu pro dodávky domácnostem. Jsou rozděleny podle distributora a uváděny za jednotku odebraného plynu – 1kWh.

Úspora je logicky vypočítaná jako rozdíl ceny plynu od RWE a nejlevnějšího dodavatele při přepočtu ceny na 20 MWh. Samozřejmě platí čím vyšší spotřeba plynu tím více ušetřených peněz na ročním vyúčtování.

Distributor
Cena 1kWh u RWE
Alternativní dodavatel (AD)
Cena 1kwh u AD
Úspora při odběru 20MWh
Gasnet1,4167ST Energy1,1807422více než 4700,-
E.ON1,48922ČEZ1,22343více než 5300,-
PP1,390513E1,119456více než 5400,-
VČP1,43172ST Energy1,185876více než 4900,-
JMP1,38409ST Energy1,1481327více než 4700,-
SMP1,41980ST Energy1,1481327více než 5400,-

Upozornění: uvádění dodavatelé samozřejmě nejsou jedinní obchodníci s plynem, kteří nabízí nižší cenu (jak se mylně domnívají v RWE). Taky nemusí jít úplně o nejlevnější plyn pro daný region (většinou snad ano), možná jsem něco přehlédl. Když tak si zapátrejte sami, cenových srovnání dodavatelů plynu je na internetu spousta ;).

Odvážné tvrzení o tom, že se RWE dostalo cenově pod nabídky většiny konkurentů dostává při pohledu na uvedené srovnání trochu tragikomický rozměr. Domnívá se snad PR oddělení našeho největšího obchodníka s plynem, že lidé tomu uvěří jen kvůli jejich tiskové zprávě, kterou samozřejmě přebere většina českých médií? Je to smutné, ale možné to bohužel je.

Navíc slevnit plyn po topné sezóně – na začátku léta, kdy je spotřeba nejmenší… je trochu trapné. Kvůli stávajícím odběratelům, kteří nejsou schopni zajistit si výhodnější odběr plynu doufám, že RWE někdy v říjnu nevydá nový ceník a těch deset (nebo více) procent si zase nepřirazí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Domácnost. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 komentářů u RWE zlevňuje plyn. Pořád je to málo.

 1. Katka napsal:

  Takovou tabulku si může vymyslet kdokoli. RWE je velká a spolehlivá firma s tradicí a je smutné, že i po slevnění ji spouta lidí odsuzuje místo aby byli rádi. Já jsem s nima spokojená a k nějakému bezejménému dodavateli mě nikdo nedostane. Dávám přednost jistotě! Katka

  • Admin napsal:

   Milá Katko, nemám jediný důvod si vymýšlet a tvořit tabulky s nepravdivými údaji. Nevím co bych z toho měl. Ostatně ceníky dodavatelů jsou veřejné, takže si to může kdokoliv ověřit. Bohužel jedinou vaší jistotou je, že budete platit více. Žádnou bonusovou jistotu vám oproti ostatním RWE nenabízí. Myslet si to ale samozřejmě můžete. V RWE mají zákazníky jako vy určitě rádi. Teda pokud tam přímo nepracujete ;). Pokud jste článek četla pozorně tak já RWE neodsuzuji za to, že zlevnilo plyn. Odsuzuji je max. za to jakým způsobem to prezentují… myslím, že jejich velkohubá prohlášení hraničí se lží a jde o dost ušpiněnou marketingovou strategii. A to prostě není hezké :).

 2. Feldi napsal:

  Já se už delší dobu zajímám o ceny plynu od jednotlivých dodavatelů a musím souhlasit s admin, že u RWE máte jistotu ve stále vysoké ceně oproti jiným dodavatelům. Cenové rozdíly jsou velké, několik tisíc ročně a to už je poznat v každé domácnosti. Je škoda, že někteří lidé platí vysokou cenu za plyn, aniž by si ověřili, jaká je jiná možnost. Navíc s podomními prodejci nedoporučuji nic uzavírat a raději se poradit se sousedy popř. s lidmi, kteří o tom mají nějaké vědomosti. Já jsem byla taky zákazníkem RWE několik let a po ročním vyúčtování v minulém roce (faktura mě ohromila) jsem přešla k jinému dodavateli a v letošním vyúčtování jsem byla nadmíru spokojená.

  • R.D. napsal:

   prosim o radu p.Feldi jste napsal ze jste presel k jinemu dodavateli,k jakemu?my jsme plzensky kraj..a da se verit kalkulackam a hlavne zde uvedenym doporucenych dodavatelu,dekuji

   • Admin napsal:

    Mou tabulku neberte prosím jako doporučení konkrétního dodavatele. Je to jen ukázka toho, že RWE není ani zdaleka nejlevnější. Jiného dodavatele se nebojte. Také nejsem u RWE a je to už dva roky úplně v pohodě. Kalkulačky použijte jako inspiraci. Projděte si stránky pár konkrétních společností a podívejte se na jejich ceníky, podmínky a případné benefity, které nabízejí a vyberte si co vám nejvíc vyhovuje. Změnou dodavatele můžete jenom získat.

Komentáře nejsou povoleny.