Inzerce realit je zatím bez energetických štítků. Zákonu navzdory.

Při procházení nabídek na prodej bytů na různých realitních serverech jsem si všiml, že drtivá většina z nich je zobrazována bez uvedené hodnoty energetické náročnosti budovy. Zákon, který tuto povinnost ukládá přitom platí už skoro čtyři měsíce. Pokuty se asi stále nerozdávají a tak jsou všichni v klidu.

Přestože největší realitní servery nabízí možnost jednoduše k inzerátu vložit energetickou třídu i údaj energetické náročnosti, zahlédl jsem tuto hodnotu snad pouze dvakrát. Inzerátů jsem otevřel opravdu hodně – tipuji, že jsem jich narychlo a namátkou zkontroloval kolem dvou set – a tak předpokládám, že je to problém většiny nabídek.

Tabulka energetické náročnosti budovy

U nabídky soukromých osob se to asi dá i chápat. Neznalost zákona sice neomlouvá, ale běžný člověk nemůže vědět vše. Pokud se o realitní trh nezajímá při běžném hledání informací na to ani nenarazí. Než se tato informace dostane do širšího povědomí a bude brána jako samozřejmost, uplyne ještě hodně času.

U nabídek realitních kanceláří je to ale nepochopitelné. Realitní makléř o této povinnosti vědět musí. Pokud o tom neví měl by si hledat jinou práci, protože ho ta jeho zřejmě nebaví. Mělo by být také jeho povinností informovat o tom klienta. Měl by samozřejmě klientovi říci i to, že pokud v inzerátech údaj není, hrozí majiteli nemovitosti (tedy jemu) nemalá pokuta.

Pokud realitky své klienty o případných sankcích informují a ti přesto na uvádění povinných údajů kašlou, je to jejich problém. Sankce pro majitele bytu může být až padesát tisíc. Peníze půjdou z jeho peněženky a třeba těch pár ušetřených tisíců za audit někomu za to riziko stojí.

Ministerstvo průmyslu a obchodu sice informovalo o tom, že první tři měsíce bude chybějící štítky tolerovat. Ale v tomhle okamžiku už jsme za polovinou dubna. Chápu, že energetický audit něco stojí, ale když už si tuhle blbost naši poslanci uzákonili, tak taky dříve nebo později ty pokuty vybírat začnou.

Možná se čeká právě na to. Jakmile pár lidí zaplatí nemalé peníze za chybějící informace v nabídkách, začne se o tom více mluvit. Dříve nebo později se to objeví na velkých zpravodajských serverech nebo si toho dokonce všimne nějaký televizní reportér… a pak už to půjde.

Příspěvek byl publikován v rubrice Daně a další povinnosti. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Inzerce realit je zatím bez energetických štítků. Zákonu navzdory.

  1. Jarda napsal:

    Dobrý den,
    protože zde hovoříte zejména o bytových jednotkách, dovolím si Váš článek upřesnit – doplnit. U bytových jednotek nemusíte dokládat kupujícímu tzv. „energetický štítek“, a to až do konce roku 2016. Do této doby stačí poslední tři vyúčtování, která tento štítek nahradí. Následně již tato povinnost bude platit bez výjimky, pokud zákonodárci nepochopí, že tato implementace evropského práva do našeho právní řádu bylo naprostou pitomostí a tuto normu nezruší. Obávám se, že k tomu, ale nedojde.
    Jarda

Komentáře nejsou povoleny.