Reportáž ČT: Polovina smluv RK je v rozporu se zákonem.

Podle reportáže České televize je cca polovina smluv sepsaných realitní kanceláří v rozporu se zákonem. Data dodala inspekce ministerstva pro místní rozvoj. Oficiální výstup z této kontrolní akce se mi nikde na stránkách ministerstva najít nepodařilo, ale jedná se o tvrzení, které „dokládá“ v reportáži České televize pracovnice ministerstva tím, že cca padesát procent smluv si píší realitky sami. Přitom podle zákona je musí psát advokát nebo notář.

No… budu velmi rád, pokud mě někdo vzdělanější poučí, podle jaké právní normy je nutné, aby kupní nebo podle slov reportérky i nájemní smlouvy psal právník. Pročetl jsem paragrafy o kupní a nájemní smlouvě v občanském zákoníku a paragrafy v zákoně o vlastnictví bytů týkající se převodu bytových jednotek a nikde jsem takové nařízení neviděl. Smlouva musí obsahovat všechny zákonem dané náležitosti. O tom kdo ji musí napsat ani slovo. Pozor neplést si slova musí a měl by. Souhlasím, že jako kupující bych určitě chtěl, aby danou smlouvu viděl advokát. Ale kdo ji napsal je mi opravdu jedno.

Celá reportáž – podívat se na ni můžete přímo na stránkách České televize (bohužel videa z ivysilani.cz nejdou embednout přímo do stránky) – mi přijde silně zavádějící, nepřesná a postavená akorát na „bububu“ efektu.

ct_ivysilani

Smlouvy sepsané realitkama jsou  údajně nezákonné. V další větě už ale zazní slovní spojení „měl by psát advokát“. A poté se už naštvaný divák dozví, že I PROTO smlouvy obsahují chyby. Kolik jich inspekce našla a jak často dochází k tomu, že kupní smlouvy jsou skutečně chybné – což by byla asi jediná relevantní a zajímavá informace celé reportáže – se ale nedozvíme.

Nenapadá mě jediný důvod, proč by musela být smlouva napsaná advokátem. Znám dokonce spoustu lidí, kteří si nájemní smlouvy píší běžně sami a neměli nikdy sebemenší problém. Jedinou opravdu užitečnou informací tak pro mne nakonec je, že MMR chystaný realitní zákon učiní RK odpovědnými za napáchané škody na klientech. Uvidíme, kdy se jej dočkáme. Mluví se o něm totiž už více než rok.

Celá reportáž je tak trochu zbytečná. Navodila ve mě dojem, že polovina smluv, které napíší samotné RK je plná chyb. Jenže tak to zjevně není. Oni si jen dovolili nepozvat k tomu notáře a advokáty. Kolik smluv je ve skutečnosti špatných nevím. Skoro nic užitečného jsem se tedy nedozvěděl.

Jo a ještě jedna věc.. v ČR je údajně cca 18.000 realitních makléřů. To je neuvěřitelné číslo.

Příspěvek byl publikován v rubrice Realitní trh. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Reportáž ČT: Polovina smluv RK je v rozporu se zákonem.

 1. Jarda napsal:

  Dobrý den,
  píšete, že budete rád, když Vás někdo „vzdělanější“ poučí proč mají smlouvy psát advokáti nebo notáři. Tak asi nesplním tu podmínku osoby „vzdělanější“, protože vezmu-li do úvahy jakým způsobem jsem studoval, mám vážné pochybnosti. Konec konců stačí se asi podívat na můj pravopis. O to tady, ale zjevně nejde :-)
  Reportáž jsem neviděl, ale myslím, že tam šlo hlavně o to, že právní služby za úplatu můžou poskytovat jen advokáti a notáři (nikoliv všichni vystudovaní právníci – zákon o advokacii §§ 1 nebo možná 2). Uvedený rozpor se zákonem spatřuji tedy především v tom, že tyto služby za úplatu poskytují realitní kanceláře. Tedy nejedná se o samotné smlouvy ty mohou být zcela v pořádku.
  Dle platného práva si samozřejmě můžete napsat cokoliv sami nebo i komukoliv jinému, pokud to bude bezúplatné samozřejmě s výjimkou listin, které může sepisovat třeba jen notář – např. vypořádání SJM.
  V této věci se již advokáti snaží, aby to naši zákonodárci změnili tak, aby to mohli dělat výhradně jen advokáti, ale to se doufám nikdy nestane, protože také nevidím důvod proč by tomu tak mělo být. Bude-li mi někdo argumentovat kvalitou a jistotou budu mu muset odpovědět následující – Ve svém profesním životě jsem jich už pár potkal a bohužel musím konstatovat, že je to jako všude – jsou dobří, horší, ale i takoví u nichž jsem měl vážnou pochybnost jak vůbec vystudovali a jak se stali členy advokátní komory, a proto pokud budu něco potřebovat raději si to vše nastuduji a zpracuji sám.
  Ano, připouštím, že právo je příliš široké a každý advokát nemůže rozumět všemu, ale názory některých, týkající se základních věcí, mě prostě v minulosti doslova šokovaly. Navíc jejich ješitnost, když je upozorníte, že je vše jinak ……
  Jarda

Komentáře nejsou povoleny.