Sreality od prosince zdražují inzerci. Ustojí tentokrát odpor realitek?

Nový ceník realitního serveru Sreality má začít platit 1.12.2013. Okamžitě po jeho zveřejnění se zvedla vlna nevole zejména ze strany menších realitních kanceláří, pro které znamená podstatné zdražení služeb. Soukromé inzerenty nemá smysl zmiňovat. Při nastavení cen Seznamu by tam mohl inzerovat jenom blázen nebo někdo, kdo nemá nejmenší ponětí o tom, že existují i podstatně levnější (zdarma) možnosti a Sreality považuje za jedinou možnost.

euraPřes naprosto dominantní postavení Srealit na trhu inzerce nemovitostí bude zajímavé sledovat, jakým způsobem se celá kauza v nejbližší budoucnosti vyvine. I když má tento server za zády návštěvnost, o které se jeho konkurentům ani nezdá (a díky ní i výsadní postavení), pohledem do nedaleké minulosti zjistíte, že ani tak si nemůže dovolit úplně vše. V roce 2010 totiž nakonec ustoupil požadavkům/hrozbám RK a tehdy plánované zdražení se nakonec nekonalo.

Podle reakcí manažera služby přímo pod článkem o novém ceníku na stránkách seznamáckého blogu věnovanému Srealitám to vypadá, že Seznam je tentokrát připraven i na nějaký ten úbytek inzerentů a za svým novým ceníkem si stojí. Mimochodem článek včetně komentářů opravdu doporučuji si přečíst. Zejména komenty oficiálního zástupce Srealit pana Mertla mi místy přijdou trochu neprofesionální. Inu posuďte raději sami ;).

Téměř okamžitě po zveřejnění této informace se různě po internetu vyrojily reakce makléřů a realitek – zejména těch menších – pro které je takové zdražení citelným zásahem do rozpočtu. Na různých stránkách najdete vlastně všechny myslitelné odpovědi. Od výzev k vyjádření nesouhlasu a jednotnému postupu, až po bojkot služeb Srealit. Realitní komora na svých stránkách zveřejnila odkaz na formulář (zajímavá reakce mimochodem), ve kterém mohou nejen její členové vyjádřit k danému tématu svůj názor. Podle výsledků ankety zřejmě bude tato organizace volit další postup. Pokud chcete dát najevo svůj názor, můžete se zapojit.

Co se tedy bude dít?

Pan Mertl v jednom z komentářů tvrdí, že Sreality tentokrát neustoupí a ceník zůstane tak jak je… Osobně si ale troufám říct, že i tenhle komentář mohl raději pečlivěji zvážit než jej poslal do světa. Vše je totiž prostá matematika. Úbytek klientů = úbytek tržeb. Do určitého okamžiku tento úbytek bude kompenzovat navýšení ceny. Od určitého počtu ztracených klientů už to ale bude jenom padat.

Pokud by byl odchod inzerentů opravdu větší a tržby se propadly citelněji, Seznam by zřejmě nakonec adekvátně zareagoval. Evidentně jsou připraveni i na nějaký pokles tržeb. Podle vyjádření manažera Srealit to vypadá, že má za zády slušnou podporu vedení (nebo se fakt vyjadřuje jako blázen). Pravděpodobně doufají, že pokles tržeb by byl pouze dočasný a nakonec se stejně dostatečný počet realitních kanceláří vrátí. Míček je nyní každopádně na straně dotčených RK. Nikdo neustojí větší a dlouhodobější propad tržeb, ani pan Mertl, který si je podle jeho reakcí až moc jistý svou vyjednávací pozicí.

Bude znamenat zdražení na Srealitách hromadný úprk klientů na jiné realitní servery nebo svůj ceník nakonec Seznam upraví? Co myslíte?

1.12.: Nový ceník Srealit platí. Počet nabízených nemovitostí klesl o 20000

Příspěvek byl publikován v rubrice Realitní trh. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 komentářů u Sreality od prosince zdražují inzerci. Ustojí tentokrát odpor realitek?

 1. El Nino napsal:

  Sreality zdražují pro malé kanceláře o 50 až 85 procent, pro největší hráče na trhu pouze o 11 až 20 procent. Možná to není jen management Seznamu, který o novém ceníku rozhodoval…

  Srovnání nového starého ceníku zde:

 2. Petr napsal:

  Já myslím, že se tentokrát nestane nic a Ska si svůj nový ceník prosadí. Pár realitek sice odejde, ale ostatní budou jen remcat a stejně zůstanou. Bude jich rozhodně dost na to, aby se to Skám vyplatilo. Ty komentáře pana Mertla na blogu jsou docela síla. Moc se se svými klienty nemaže… opravdu profesionál každým coulem :).

 3. RR napsal:

  Sreality ceník neupraví a zdražení zůstane. Neodejde dost realitek, nestane se nic, je to jednoduché. Realitní aliance má na stránkách seznam realitek, které chtějí inzerci bojkotovat: http://www.realitnidiskuze.cz/seznam-rk-podporujici-bojkot-srealit/. Pochybuji, že do toho nakonec půjdou všechny z nich a i tak je otázka jestli by to stačilo.

 4. Admin napsal:

  To je určitě chvályhodná iniciativa. Přesně v tomhle okamžiku by se realitním kancelářím určitě hodila jedna silná profesní organizace, která by dokázala zkoordinovat nějaký masovější protest a její hlas měl sílu. A ne 150 nebo kolik jich vlastně RK mají a každá na to reaguje sama a po svém (viz odkaz na formulář realitní komory v článku). I tohle hraje do karet Srealitám.

 5. Patrik napsal:

  Dobrý den. Osobně si myslím, že tady jedna silná profesní organizace je, ale nechci dělat reklamu..
  Co se týče odchodu realitních kanceláří ze serveru Sreality, tak si pojďme uvědomit, že když odejde 200 realitních kanceláří s průměrně 20 zakázkami, je to úbytek 4000 zakázek z celkového počtu 186.000. Efekt zanedbatelný. Organizovat odchod 2000 realitních kanceláří, mezi nimiž by byly ty největší řetězce je nejen hrozně těžké, ale i nereálné, protože každý vlastník rk je svobodným podnikatelem a může si sám rozhodnout, kde inzerovat chce a kde ne a nikdo mu nemůže přikázat odejít z inzertního portálu, který mu generuje 40 – 60% poptávky. Rozumná alternativa, kde jinde inzerovat totiž v tuto chvíli neexistuje. Samozřejmě, že by se vytvořila tím, že většina zakázek by se přelila na jiný portál, klienti by velmi rychle zjistili, že na Srealitách nemovitosti prostě nenajdou a šli by je hledat jinam, ale tím se všichni opět vystaví tomu, že v tu chvíli dominantní server zdraží a budou tak velmi brzy ve stejné situaci. Hodně realitních kanceláří, hlásících se k bojkotu zvažuje, jestli je pro ně přijatelnější zaplatit více za inzerci a nebo riskovat, že zrušením inzerce na tomto serveru dojde k enormnímu poklesu jejich tržeb. Jsem přesvědčený, že budou volit menší zlo.
  Většina lidí volajících po vzpouře si též neuvědomuje možné důsledky svého počínání. Dělají to z oprávněného rozhořčení, že se na nich někdo snaží vydělat, ale tím, že tyto protesty neorganizují s chladnou hlavou a kvalitně, nedosáhnou žádného výsledku, protože Seznam má na všechno týmy poradců a právníků a kdo není připravený, ničeho nedosáhne. Navíc se samozřejmě Seznam může bránit počínaje poškozením jména a konče náhradou škody…
  Další argument je, že jen jedno profesní sdružení zahájilo nějaký dialog s Srealitami a ostatní se jen snaží sehnat hlasy, podporu, udělat humbuk a s protistranou vůbec nejsou v kontaktu. Seznam ani neví, že se někdo snaží dosáhnou čehosi, protože je nikdo nekontaktoval.
  Zároveň je třeba říct, že někteří volají po vzpouře jen proto, aby se sami zviditelnili.
  Situace je v tomto značně nepřehledná a ve finále bude záležet na každém jednotlivém majiteli rk, jak se rozhodne.

 6. Petr Lacek napsal:

  osobně mě více zaráží tohle..jako malá realitka si málokdo může dovolit vytopovat nemovitost. Ale když sreality berou peníze a inzerci nezveřejňují tak to je vrchol :-( http://www.portal-bydleni.cz/sreality-cz-inkasuji-penize-za-nefunkcni-sluzbu-inzerce/

 7. Admin napsal:

  Odkaz na váš článek už někdo uvedl v komentáři u článku http://www.koupimnemovitost.cz/novy-cenik-srealit-plati/. Osobně mě zaráží jak jste mohli takovou blbost takhle rozmáznout. Sreality samozřejmě inzerci zveřejňují, to co jste napsal/i není pravda. Dělat „kauzu“ z chyby stránkování je minimálně úsměvné. Uživatel, který používá filtry pro vyhledávání mezi inzeráty by všechny nabídky samozřejmě viděl. Uživatel, který je nepoužije se na stránku 1001 stejně neprokliká. Žádný skandál se nekoná.

Komentáře nejsou povoleny.