Více než 190 tisíc nemovitostí v ČR nezná svého majitele. Propadnou za 10 let státu?

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (dále jen ÚZSVM) zveřejnil na svých stránkách seznam nemovitostí, u kterých není dostatečně identifikován jejich vlastník. Tuto povinnost mu uložil nový zákon o kastastru nemovitostí platný od 1. ledna 2014. Seznamy jsou k nahlédnutí také na úředních deskách jednotlivých obcí do jejichž katastru nemovitosti bez řádě určeného majitele spadají.

Máte-li podezření, že některý z vašich předků mohl vlastnit nemovitosti, které momentálně vaší rodině oficiálně nepatří, můžete zkusit zapátrat, jestli v uvedených seznamech nefigurují. Samozřejmě se můžou objevit i vlastníci žijící, kteří nemají nejmenší tušení o tom, že úřady jejich vlastnický nárok neznají. Většinou se jedná o nedostatečně identifikované vlastníky u nemovitostí zapisovaných před rokem 1989.

Ať už chcete pátrat po majetku svých předků nebo po tom, jestli je vaše nemovitost řádně zapsána, bude vaší povinností doložit vlastnické právo. V prvním případě to bude vyžadovat zřejmě pátrací akci po různých archivech a matrikách. V tom druhém snad budete mít nějakou dokumentaci (kupní nebo jiné smlouvy) doma. Bez listin dokládajících váš nárok budete muset vždy svá vlastnická práva uplatňovat u soudu.

Hlidac katastru

Začít s hledáním můžete přímo na stránkách ÚZSVM, kde najdete všechny tyto nemovitosti v excelovských tabulkách. Kdo na tenhle, pro úřady typický, „snadný“ přístup k datům nemá náladu, může použít odkaz na webovou aplikací stránky Hlídání katastru (viz obrázek). Na interaktivní mapě si zvolíte oblast a vyjedou vám všechny nemovitosti v ní. Můžete hledat i podle jména. Každopádně si to zkuste, takhle nějak si představuji snadný přístup k datům já. Rozhodně mnohem zábavnější než procházení tabulek.

V případě úspěšného pátrání se se svými nároky obracejte přímo na ÚZSVM a konzultujte s nimi další postup. Mimochodem tento úřad má uloženu povinnost po vlastnících pátrat sám. Na to bych ale moc nespoléhal. K proaktivnímu přístupu úředníků jsem vždycky trochu skeptický.

No a to nejlepší nakonec. Díky novému občanskému zákoníku platí, že opuštěná nemovitá věc připadá státu. K tomu, aby byla nemovitost považována za opuštěnou, je potřeba, aby na ní vlastník po dobu deseti let nevykonával svá vlastnická práva. Taková práva neidentifikovaný vlastník nevykonává. Pokud se o nemovitosti nikdo nepřihlásí nebo se majitelé nenajdou, všechny po deseti letech propadnou státu. Lhůta začala běžet se začátkem platnosti NOZ. Definitivně tedy vyprší 31. 12. 2023.

Čas ukáže kolik nemovitostí nakonec připadne právoplatným majitelům.  Osobně se domnívám, že jich většina propadne státu. A co vy, znáte své kořeny a zkusíte zapátrat nebo se spolehnete na ÚZSVM, že si vás případně najde sám?

Příspěvek byl publikován v rubrice Realitní trh. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.