Koupit byt nebo zůstat v pronájmu?

Každý zájemce o koupi nemovitosti se na začátku musí zákonitě postavit před podobné dilema. Vyplatí se mi investovat do koupě bytu nebo mám raději hledat pronájem? Existuje mnoho faktorů, které nakonec toto rozhodnutí ovlivní. Tady je několik z nich.

KDY KOUPIT

  • bytyDostatek hotovosti. Pokud jste finančně dostatečně za vodou je zbytečné “krmit” jiného vlastníka bytu.
  • Nízké úrokové sazby hypoték. V některých obdobích se dá vyjednat hypoteční úrok natolik výhodný, že jeho splátky včetně nákladů na bydlení nijak výrazně nepřevyšují tržní nájemné. Když je platba za bydlení přibližně stejná v obou případech opět platí – proč cpát peníze do kapsy někomu jinému, když můžou jít na váš majetek.
  • Vlastní představa o bydlení. V pronájmu neuděláte prakticky nic bez souhlasu nájemce. Vlastní byt si můžete upravovat dle svých představ.
  • Investice. V současné krizi má trh s nemovitostmi sice tendenci spíše klesat. V dlouhodobém horizontu to ale pořád bude investice, která se vyplatí. Při dostatku volných financí si tak můžete zajistit příjem do budoucna.
  • Jistota. Pokud se chcete usadit není nad vlastní bydlení. Není třeba se obávat žádných extravagantních výstřelků nájemce v podobě nepřiměřených požadavků na nájemné nebo dokonce na opuštění bytu.

KDY PRONAJMOUT

  • Nedostatek hotovosti. Kdo nemá peníze byt si nekoupí, to je jasné. Jde o slušný zátah na bankovní konto. Pokud je prázdné nezbývá nic jiného než pronájem.
  • Nepříznivá situace na hypotečním trhu. Vysoké úrokové sazby budou nahrávat pronájmům. Logicky pokud jsou náklady na vlastní bydlení v řádech tisíců měsíčně dražší, bude asi větší zájem o levnější variantu.
  • Žádné nebo minimální dodatečné náklady. Když se něco pokazí opravy hradí majitel bytu. Všechny investice do jeho zhodnocení provádí rovněž on.
  • Svoboda. V pronajatém bytě se vám už nelíbí? Nebo se plánujete stěhovat za prací? Žádný problém. Stačí dát výpověď z nájmu a sbohem.

Vezměte si tužku a papír. Sepište si všechny plusy a mínusy. Peníze budou vždycky základ, ale berte v úvahu i ostatní faktory. Pokud skončíte v plusu kupujte. Je li výsledek záporný jděte do pronájmu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Byty. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.